Wdzięczna begonia koralowa (z łaciny Begonia maculata) atrakcyjnie prezentuje się w doniczce w różnych wnętrzarskich stylach w domu. Pasuje zarówno do nowoczesnych mieszkań, rustykalnych, retro, jak i eklektycznych. Czy trudno ją pielęgnować? Jak dbać o begonię koralową?
Uprawa i pielęgnacja begonii koralowej
Begonia koralowa, którą zwiemy także zamiennie begonią plamistą, jest od kilku lat pożądaną rośliną doniczkową. Aby wiedzieć, jak ją prawidłowo pielęgnować, warto mieć na uwadze jej pochodzenie. A naturalnie rośnie w tropikalnych lasach Brazylii. Daje to nam więc pewien ogląd na jej wymagania. Najlepiej będzie się czuć w wilgotnym i ciepłym środowisku. Nie musimy jej organizować szklarniowych warunków, spokojnie wystarczą te domowe, ale musimy pamiętać o zachowaniu optymalnego poziomu wilgotności powietrza, czyli około minimum 45% (im wyższe, tym lepiej) – a o to zwykle najtrudniej zimą i latem (polecam dobry nawilżacz powietrza, który przy okazji poprawi stan naszego zdrowia).
Co ciekawe, begonia koralowa lubi przesadzanie. Najlepiej zaplanować je co roku – nawet do tej samej doniczki, ale z nową ziemią. Nie musimy znacząco zwiększać przestrzeni dla jej korzeni, ważna jest zmiana podłoża. Co ciekawe, ta roślina lubi ciasnotę.
Begonia plamista – wymagania i stanowisko
Uprawa begonii nie jest wyjątkowo skomplikowania ani uciążliwa. Poradzi sobie z nią nawet początkujący miłośnik roślin doniczkowych, jeśli zapewni jej prawidłowe warunki do wzrostu. W jakim stanowisku będzie czuć się komfortowo?
Wymagania świetlne begonii koralowej
Begonia kropkowana wymaga dużej ilości światła. Dobre nasłonecznienie sprzyja jej silnemu wzrostowi i kwitnieniu. Należy jednak wybrać miejsce w rozproszonym świetle. Begonia bowiem lubi stanowiska oświetlone, ale nie w bezpośrednim nasłonecznieniu. Silne działanie promieni słońca może pozbawiać ją charakterystycznej srebrzystość liści, a w najgorszym wypadku – doprowadzić do ich poparzenia.
Jak często podlewać begonię koralową?
Warto zapamiętać, że Begonia maculata lubi wilgotne podłoże. Staraj się więc ją często podlewać. Kiedy poczujesz, że powierzchnia ziemi przesycha, nawodnij ją. Nie doprowadzaj jednak do przelania, które może powodować gnicie korzeni (nie podlewaj begonii, gdy gleba jest jeszcze wilgotna). Czy zraszać begonię? Nie! Begonia nie lubi intensywnego moczenia liści, tak samo jak częstego ich dotykania. Bezpieczniejszą formą zapewnienia jej wilgotności będzie ustawianie doniczki w podstawce z wodą.
Gdzie postawić begonię plamistą?
W miesiące zimowe możesz umieścić begonię na południowym parapecie. Jednak w cieplejsze pory roku (jak i cały rok) będzie odpowiedniejsza ekspozycja wschodnia lub zachodnia, ale w rozproszonym oświetleniu (unikaj bezpośredniego nasłonecznienia). Begonia toleruje braki światła, ale sporadyczne. Nie będzie prawidłowo rozwijać się długotrwałe ustawiona w ciemnym pomieszczeniu. Po czym poznasz, że begonii jest za ciemno w danym miejscu? Jej liście zaczną początkowo żółknąć. Z czasem mogą tracić swój charakterystyczny odcień.
Jaka gleba dla begonii?
Podłoże pod uprawę begonii koralowej powinno być przede wszystkim przepuszczalne. Nie może zatrzymywać wody, ponieważ ta roślina jest podatna na gnicie korzeni. Wystarczy jej ziemia do roślin doniczkowych, ale warto ją wzbogacić dodatkami, między innymi:
- perlitem,
- trocinami,
- kompostem lub nawozem nieorganicznym.
Co jeszcze warto wiedzieć o begonii kropkowanej? Rozmnażanie i przycinanie
Aby begonia pięknie się rozrastała i zyskiwała gęsty pokrój, warto ją co jakiś czas przycinać. Najłagodniejszym i najbezpieczniejszym sposobem będzie podcinanie czubka. Pobudzi to roślinę do rozkrzewiania się. Zaleca się przycinanie dwa razy w roku (pamiętaj o sterylizacji narzędzi). Co jeszcze warto wiedzieć o begonii kropkowanej?
Rozmnażanie begonii – jak uzyskać sadzonki?
Pozyskiwanie sadzonek begonii koralowej jest stosunkowo łatwym zabiegiem. Możemy to zrobić na dwa sposoby – przycięty liść z łodygą umieszczamy albo w wodzie, albo w glebie. Rozmnażanie begonii możemy powiązać z jej przycinaniem. Kiedy zostaną nam po nim liście z pędami, nie wyrzucajmy ich – umieśćmy za to w podłożu lub w szklance z wodą (doniczka lub naczynie powinno być małe, ponieważ roślina wydziela hormon wzrostu, którego lepiej nie rozcieńczać).
Begonia koralowa – pytania i odpowiedzi
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na często zadawane pytania w pielęgnacji begonii plamistej.
Dlaczego begonia koralowa usycha i gubi liście?
Begonia koralowa (Begonia maculata) nie lubi długiego okresu przesuszenia gleby. Tak samo daje po sobie znać, gdy w jej otoczeniu zbyt długo utrzymuje się niska wilgotność powietrza. Przy tak stresujących warunkach początkowo jej liście usychają na końcach, a w skrajnych sytuacjach roślina zaczyna je zrzucać.
Dlaczego żółkną iście begonii kropkowanej?
Żółknięcie liści begonii koralowej może oznaczać jej przelanie lub przenawożenie. Może to być także objaw niedostatecznej ilości światła. Z kolei kiedy jej liście zaczynają szybko brązowieć, być może parzą je promienie słońca.
Dlaczego begonia plamista nie kwitnie lub zrzuca kwiaty?
Begonia kwitnie od wiosny do jesieni, przy zapewnieniu optymalnych warunków. Obsypuje się drobnymi białymi kwiatami. Zwykle, aby to osiągnąć, wystarczy nawożenie co dwa tygodnie, wystarczająca wilgotność gleby i powietrza oraz duża ilość rozproszonego światła. Bywa jednak czasem tak, że begonia zrzuca kwiaty. Co może być tego przyczyną? Prawdopodobnie ma ona niedostateczną ilość światła – znajduje się w zacienionym stanowisku – albo ma nadmiernie wilgotne podłoże, w którym korzenie zaczynają gnić.
Czy begonia koralowa jest trująca?
Begonia plamista znajduje się na liście roślin trujących dla psów, kotów i koni. Największe stężenie toksyn znajduje się co prawda w korzeniach, jednak niebezpieczne mogą być także łodygi i liście. Ich zjedzenie może powodować podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej.