Monstera to roślina doniczkowa, którą chyba znają wszyscy. Brylowała w wielu domach w czasach PRL-u i – z drobną przerwą – jest wciąż popularna. Jest niemal w każdym domu, choć nie każdy wie, jak o nią dbać. Jak zatem pielęgnować ten kwiat z dziurawymi liśćmi? Poznaj tajniki uprawy monstery dziurawej (Monstera deliciosa), a także jej odmiany ‘Variegata’.
Monstera – jak dbać o tę roślinę? Uprawa i pielęgnacja monstery dziurawej
Piękne duże liście, o gładkiej i błyszczącej powierzchni przyciągają wzrok. Monstera dziurawa (z łaciny Monstera deliciosa) to roślina pochodząca z Meksyku. Jest pnączem, co oznacza, że wymaga podpierania. Wypuszcza ze swoich mocnych łodyg korzenie powietrzne, którymi chwyta się natrafianych obiektów. Jej liście mogą sięgać nawet metr długości oraz do ok. 60 cm szerokości. Młode rozwijają się z rulonu, uzyskując kształt serca. Z czasem stają się dość mocno powcinane.
Czy wiesz, że ta roślina kwitnie? Monstera w doniczce w domowych warunkach robi to niezwykle rzadko, więc gdy uda nam się doprowadzić ją do kwitnienia, możemy mówić o sporym sukcesie. Kwiat monstery, a w zasadzie kwiatostan, ma kształt kolby otoczonej białym liściem przykwiatowym. I uwaga, może zaowocować! Owoc dojrzewa jednak nawet kilkanaście miesięcy i raczej w domowych warunkach go nie uświadczymy. A szkoda, bo podobno smakuje jak połączenie ananasa i banana! Już sam kwiat monstery dziurawej może nam się nigdy nie ukazać, a co dopiero myśleć o owocu.
Jak zatem dbać o monsterę, by wypuszczała chociaż piękne i coraz większe liście? Nie jest to roślina trudna w uprawie. Do prawidłowego rozwoju wymaga nasłonecznionego stanowiska, częstego podlewania i zraszania. To kwiat doniczkowy dla zupełnych amatorów. Najlepiej w rośnie w środowisku o temperaturze 18-20 stopni, ale poradzi sobie także z wyższymi temperaturami. Dlatego ze spokojem możemy uprawiać ją w doniczce w mieszkaniu. Nie wymaga większych zabiegów pielęgnacyjnych i jest łatwa w rozmnażaniu.
Jaka ziemia do monstery będzie najodpowiedniejsza?
Jeśli przesadzamy monsterę, dobrze wybrać dla niej ziemię przepuszczalną (może być taka do doniczkowych) z mieszanki torfu, keramzytu i piasku. Dlaczego to ważne? Gleba musi mieć umiarkowaną przepuszczalność, by nie gromadziła się w niej woda. Nadmiar wilgoci w ziemi doprowadza do gnicia korzeni. Do ziemi można dodać odrobinę włókien kokosowych, które pozwolą na zachowanie optymalnej wilgotności podłoża. Na dnie musi być odpowiedni drenaż, aby nadmiar wody mógł swobodnie wypłynąć.
Gdzie najlepiej postawić monsterę?
Monstera deliciosa będzie rosnąć niemal w każdym stanowisku – i bardzo nasłonecznionym, i zacienionym. Jednak jeśli zależy nam na tym, by jej liście były mocno powycinane, musimy pomyśleć o dobrym miejscu. Gdzie zatem najlepiej postawić monsterę? Na stanowisku, gdzie jest słonecznie, ale światło jest rozproszone – od strony wschodniej lub zachodniej, nie południowej. Intensywnie nasłonecznione miejsce może doprowadzać do oparzeń liści.
Czy monstera potrzebuje dużo światła?
To pnącze do rozwoju nie potrzebuje dużej ilości światła. Jednak w stanowisku zacienionym może nie wytwarzać mocno powcinanych liści, a na tym walorze monstery nam przecież często zależy. Co więcej, niskie stężenie światła może sprawić, że roślina będzie wytwarzać wiotkie łodygi i dłuższe korzenie powietrzne – będzie nimi szukać stanowiska bardziej komfortowego do życia.
Jak podeprzeć monsterę?
Monstera bardzo szybko się rozrasta. Jako że to pnącze, a jej łodygi bywają ciężkie, wymaga w pewnym momencie podpór, aby prezentować się w mieszkaniu nienagannie. Jak ją podeprzeć i czym? Na początku dobrze sprawdzą się paliki bambusowe lub drewniane, najlepiej owinięte matą kokosową. Później, gdy roślina nabierze większego pokroju, można pomyśleć o specjalnych mocnych drabinkach.
Monstera deliciosa – rozmnażanie
Kiedy już mamy swoje pierwsze okazy monster, zaczynamy myśleć o powiększeniu „stadka”. I tak samo jak uprawa tego pnącza jest łatwa, niezwykle proste jest również jej rozmnażanie. Najlepiej wykonywać je wiosną z sadzonek wierzchołkowych, stosując odkłady powietrzne. Co to znaczy? Odkłady powietrzne to sposób rozmnażania monstery dziurawej polegający na nacięciu pędu blisko wybranej przez nas potencjalnej sadzonki wierzchołkowej. Pod nim mocujemy folię wypełnioną wilgotnym podłożem. Gdy pojawią się korzenie (trwa to około kilka tygodni), odcinamy wierzchołek i umieszczamy w doniczce.
Jak jeszcze można rozmnożyć monsterę?
Sadzonki monstery możemy uzyskać poprzez odcięcie wybranego pędu i wsadzenie go do doniczki z podłożem (ukorzenienie dość długo trwa) lub do wody. Warto przygotować wysoki wazon i stale zmieniać wodę. Kiedy pojawią się pierwsze korzenie, można pomyśleć o przesadzeniu pędu do doniczki. Sadzonek po przesadzeniu nie musimy nawozić przez około miesiąc – w nowym podłożu znajduje się wystarczająca ilość cennych składników, która starczy właśnie na około 4 tygodnie.
Monstera dziurawa – najciekawsze odmiany
W punktach ogrodniczych i nie tylko (często monstery kupimy w sklepach sieci Biedronka) najłatwiej dostaniemy ciemnozieloną monsterę dziurawą. Jej cena zwykle nie narusza domowego budżetu. Inaczej jest z odmianą ‘Variegata’ o pięknych jasnozielono-białych liściach. Jej okazy bywają naprawdę drogie. Dlaczego? Trudno osiągnąć tak piękny okaz, ponieważ jej wygląd jest wynikiem bardzo rzadkiej mutacji genetycznej. Dodatkowo monstera odmiany ‘Variegata’ wymaga znacznie więcej światła niż tradycyjna monstera.
Jakie są najciekawsze odmiany monstery? Dzielimy je głównie pod względem kolorystycznym na:
- Monstera deliciosa ‘Variegata’ – odmiana o zielono-białych liściach. Zieleń występuje w różnych odcieniach. Niektóre okazy jasne części mogą mieć w tonacjach żółci;
- Monstera deliciosa ‘Thai Constellation’ – okaz o intensywnie zielonych kropkowanych liściach;
- Monstera deliciosa ‘Aurea’ – odmiana wyróżniająca się zielono-żółtymi liśćmi.
Co jeszcze warto wiedzieć o roślinie z dziurawymi liśćmi?
Monstera dziurawa ma swoich wielbicieli. To roślina kolekcjonerska, szczególnie w odmianach o unikatowych ubarwieniach liści. A co jeszcze warto wiedzieć o tym gatunku?
Czy monstera jest trująca i szkodliwa?
Tak. Wszystkie części monstery dziurawej są trujące, oprócz dojrzałego owocu. Zjedzony niedojrzały owoc może doprowadzić do bólu brzucha, za to spożycie pozostałych części monstery może znacząco zaszkodzić zdrowiu, a niekiedy – życiu. Pędy, liście, korzenie są pełne soku zawierającego szczawian wapnia. Płyn wydostaje się po nacięciu tych części rośliny. Jeśli więc zdarzy ci się dotknąć soku dłońmi, postaraj się od razu je umyć. Jeśli płyn z monstery dostanie się do oczu, może wywołać bolesne podrażnienia, a nawet zapalenie spojówek.
Kiedy monstera płacze… O co chodzi?
Płacz roślin, zwany gutacją, to naturalne zjawisko wśród roślin, również u monster. Objawia się tym, że na liściach pojawiają się krople. Wygląda to więc to tak, jakby monstera płakała. Występuje wtedy, kiedy roślina nie może poradzić sobie z nadmiarem wilgoci bądź soli mineralnych. Najczęściej gutacja pojawia się o poranku i w okresach największej wilgotności powietrza.
Ile kosztuje monstera i jej odmiany?
Monstera deliciosa zazwyczaj kosztuje kilkadziesiąt złotych w zależności od wielkości. Za okaz ok. 60 cm wysokości zapłacimy niespełna 50 zł. Z kolei Monstera ‘Variegata’ to już dużo większy koszt. Jej cena za średniej wielkości okaz może sięgać nawet 2000 zł (sadzonki przeważnie kosztują 200-500 zł). Podobnie kosztują inne odmiany – ‘Thai Constellation’ i ‘Aurea’ (Marmorata).